Podnikání pro nezletilé legálně schváleno

25. květen 2013

Nový občanský zákoník přinesl jednu revoluční změnu, podnikat mohou i nezletilé osoby. Ovšem jsou tu jistá omezení, která brání nezletilým ke vstupu do velkého businessu a možným škodám. Jak se stát podnikatelem pod 18 let?

Brigádu je možné vykonávat od 15 let, i když je většinou preferován věk nad 18 let. Když lze vykonávat brigádu od 15ti let, tak proč by se nemohlo podnikat před dovršením 18 let? Samozřejmě jsou profese, kde to skutečně možné není, ale pár hodin týdně jako vedlejší činnost? To by zvládl i školák.

Pro koho je určeno?

Občanský zákoník myslí především na jedince, kteří jsou již před dovršením plnoletosti samostatní. Starají se o sebe, bydlí sami atd. V takovém případě bylo podnikání velmi obtížné a často se obcházelo. Nyní ho lze zařídit i legálně.

Využít této příležitosti mohou i nezletilí, kterých se výše zmíněné netýká. Začít podnikat tak mohou například při střední škole. A co je k tomu potřeba? Bude vám stačit souhlas jednoho z rodičů.

Ochrana mladistvého zaměstnance/podnikatele

ČR je vázána hned několika mezinárodními smlouvami. V prvé řadě je směrodatná povinná školní docházka. Před jejím splnění není možné uzavřít pracovní smlouvu ani podnikat. Následně do 16-let jsou přísná omezení na vykonávaný druh práce a je nařízení ukončit pracovní vztah, pokud omezuje fyzický vývoj/zdravotní stav, případě je nutné upřednostnit studium. Omezení jsou zde až do 18-ti let.

Se souhlasem zákonného zástupce je možné podnikat i před dovršením plnoletosti. To je rozhodně dobrá zpráva. Studenti na střední mohou být OSVČ (činnost vedlejší, neplatí zálohy) a vykonávat nárazově administrativní práci či jiný druh práce. Mohou své dovednosti nabídnout a přilepšit si ke kapesnému. Ideální na pár hodin týdně.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!