Podnikatelům se v ČR nedaří: co je na podnikání nejhorší?

24. červen 2012

Průzkum směřovaný na OSVČ a drobné podnikatele dopadl hluboko pod očekáváním. Více než 13 procent všech dotázaných hodnotilo svůj byznys a podmínky k podnikání v České republice jako naprostý propadák. Víme, co je špatně.

Nekonečná byrokracie

Nejvíce si podnikatelé stěžovali na téměř neomezenou byrokracii a s ní spojenou nejistotu, strach z budoucna. Stát často nevidí, co obnáší podnikaní pro jednotlivce nebo například pro rodinnou firmu. Mnoho povinností je pro danou činnost naprosto absurdní, navíc drahé.

S tímto problémem se bohužel budeme potýkat i v budoucnu. Změna k lepšímu zřejmě nehrozí. Mnoho podnikatelů uvedlo jako naprosto nesmyslné, vytváření mnoha nařízení jen od stolu. Ten, kdo danou novelizaci vymyslí, by měl mít v podnikání aspoň malou praxi.

Znalost úředníků

Změny jsou natolik rychlé, že je v mnoha případech nezaregistrují ani úředníci. Není tedy výjimkou, že se například na finančním úřadě dozvědí o platnosti novelizace z rádia atd. V tomto ohledu nastává další problém, kolik úředníků, tolik správných řešení. Když už se v tom nevyznají ani oni, tak kdo?

Švarcsystém

Problém mnoha podnikatelů. Bohužel velmi špatně by se určovala hranice, kdy je tato problematika legální, a kdy nikoliv. Z tohoto důvodu je vždy nelegální. Ovšem v mnoha případech se nemá jednat o žádné zvýhodnění ani cílený „podvod.“ Mnoho podnikatelů prostě nemůže jinak, daný způsob je pro ně životně důležitý. Neexistuje tedy jiné řešení, než podnikat pod hrozbou pokuty.

Daňové zatížení, odvody a chystané změny

Podnikatele také trápí připravované změny a vysoké daňové zatížení. Například plánované zvýšení záloh na sociální a zdravotní pojištění by pro mnoho OSVČ znamenalo odchod na pracovní úřad.

Všechny výše uvedené problémy uvedli podnikatelé jako důvod jejich neúspěchu. Pouze jedno procento si přiznalo, že chyba byla na jejich straně.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!