Prodej použitých věcí (na fakturu): Odpovědnost za vady

24. březen 2013

Prodej použitého zboží je rozšířený kvůli bazarovým a aukčním serverům. Většina Čechů těchto služeb pravidelně využívá. Ovšem víte jaká máte práva a povinnosti?

Prodej použitého zboží se od běžného prodeje odlišuje již v občanském zákoníku. Jediným problémem může být nedostatečná definice použitého zboží. Nikde není vymezena míra opotřebení, případně stav nového zboží. V praxi tedy záleží pouze na prezentaci zboží a domluvě mezi prodejcem a zákazníkem. Prodej nového/použitého zboží řeší především internetoví prodejci, kterým se zboží vrací v rámci 14-ti denní lhůty. Je takové zboží nové nebo použité? S těmito problémy počítejte již při zakládání eshopu.

Odpovědnost za vady – záruka

Pro případ prodeje použitého zboží není zákonem stanovena záruční doba. Není-li dohodnuto jinak, existuje 6-ti měsíční záruka na skryté vady. I pokud nakupujete na oblíbených serverech typu bazoš, aukro a další, máte na 6 měsíců nárok (není-li uvedeno jinak).

V případě nákupu použitého zboží odpovídá prodejce za stav při převzetí zboží a to vždy. Pečlivou kontrolu proveďte ihned po převzetí zboží. Mnoho prodejců použitého zboží (většinou ti zkušenější – často živnostníci) záruční dobu upravují. Číst doplňující informace o prodejci v případě použitého zboží se rozhodně vyplatí. Ostatně to platí obecně u použitého zboží, kde musíte být mnohem opatrnější.

Fakturace na použité zboží

Pokud podnikáte, prodej použitého zboží je pro vás výhodný. Jedná se o legální cestu, jak z podnikání odebrat majetek, navíc si tím zvednete příjmy. Prodávat můžete i na náhradní díly atd. Prodej je přínosný, účetně jasný a jednoduchý.

Do faktury doporučujeme dopsat stav zboží, případné vady a záruku.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!