Průměrná pracovní doba živnostníků

27. květen 2012

Pracovat jako osoba samostatně výdělečně činná je snem mnoha zaměstnanců. Ještě dříve, než se rozhodnete ukončit váš pracovní poměr a vydat se na spletitou cestu živnostníka si přečtěte několik důležitých informací o osvč.

Běžná pracovní doba zaměstnanců je 8 hodin denně, k tomu je nutné započítat volné víkendy a dovolenou (4 týdny, respektive 20 dní a více). I když jste možná nespokojeni, tak věřte, že takovýto luxus si zdaleka nedopřává ani polovina živnostníků. Představa o volné pracovní době, která vám jako osvč vyjde na 6 – 8 hodin denně je téměř nereálná. Splní se pouze 6-ti procentům všech osvč.

Průměrná osoba samostatně výdělečně činná pracuje 10 a více hodin denně, navíc si ani nedopřeje volné víkendy. Dovolená je možná pouze na prodloužený víkend, protože v opačném případě by hrozilo dlouhodobé snížení příjmů.

Dokonce více než 13 hodin denně pracuje 15 procent živnostníků, ani oni nemají volné víkendy a svoji práci obětují opravdu všechno. Často se ovšem nejedná o workoholismus, ale o nutnost přežít, udržet se na trhu.

28 procent živnostníků má klasickou pracovní dobu (7 – 9 hodin denně) a volné víkendy. Ovšem více než polovina (51 procent) se dostává nad tuto hranici, pracuje tedy více než 9 hodin denně, od práce nemá klid ani o víkendech a o dovolené si tito lidé většinou nechávají jen zdát.

Proč mají osvč nadprůměrné pracovní doby?

Důvodem je konkurence, velké závazky a touha po penězích. Konkurence ve formě internetu a velkých společnostech často živnostníky naprosto ničí. Jejich provize jsou poté natolik nízké, že musejí pracovat od rána do večera.

Mnoho živnostníků se kvůli provozování živnosti značně zadluží. Kvůli tomu musejí aspoň po dobu splácení produkovat nadprůměrný příjem = více odpracovaných hodin. To stejné platí i v případě rodiny. Velký dům (hypotéka), auto (půjčka) a další špatně spočítané výdaje nutí mnoho lidí pracovat téměř bez odpočinku.

Dříve než se dáte na kariéru jménem osvč vše ještě jednou pečlivě zvažte. Mnoho lidí je v tomto ohledu velmi naivních, nezařaďte se mezi ně.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!