Rozdíl v podnikání v České a Slovenské republice: Kdo je na tom lépe?

10. listopad 2012

Dvě země, které jsou po právní stránce velmi podobné. Navíc jazyk netvoří žádnou bariéru. Jak je to s podmínkami pro podnikání v České a Slovenské republice. Vyplatí se zakládat firmu na Slovensku?

Na tuto otázku nejde jednoznačně odpovědět, ale sdělíme vám všechna pro a proti podnikání u našich východních sousedů a tyto podmínky srovnáme s tuzemskými.

Daně

Základní výhodou Slovenské republiky jsou daně a pracovní náklady. Nižší daňové zatížení podnikatelů a nižší pracovní náklady. To na vás čeká na východ od nás.

Ovšem hrozba podnikatelů na Slovensku – levicová vláda Roberta Fica, připravuje návrh na zrušení rovné daně (zatím neschválen). Od 1. ledna 2013 se mají podnikatelům na Slovensku snížit paušální výdaje a to na 40% bez rozdílu (maximální odpočet 420 euro). Změna výdajových paušálů je často diskutovaná i v ČR.

Základní kapitál k založení firmy

V České republice nepotřebujete žádný kapitál k založení veřejné obchodní společnosti, 5 000 Kč na komanditní společnost (V SR 6 250 KČ – 250 eur), 200 000 Kč na společnost s ručením omezeným (v SR 125 000 Kč – 5 000 eur) a 2 000 000 Kč na akciovou společnost (v SR 625 000 Kč – 25 000 eur).

Výhody podnikání na Slovensku

Podnikatele táhne na Slovensko podobná právní úprava jako v České republice, nižší daň, pracovní náklady, euro a nižší základní kapitál k založení firmy.

Nevýhody podnikání na Slovensku tvoří opět právo, tentokrát ovšem ve své vymahatelnosti, která je značně nižší než v případě České republiky. Velkou hrozbou je levicová vláda. Ta je pro podnikatelem opravdovým strašákem. Od 1. ledna 2013 má stoupnout sazba daně pro firmy na 23 %. Fico tím ovšem nekončí, zvedl i zvláštní bankovní daň a v plánu je také mimořádný odvod pro firmy podnikající v regulovaných sektorech ekonomiky.

Nevýhody sice do počtu převažují, ale pokud by se levicová vláda uklidnila, případně ji později nahradila pravicová, Slovenská republika by mohla být výhodnějším místem k podnikání. Avšak nyní záleží na individuálních případech.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!