Spokojenost podnikatelů s podmínkami podnikání: co by se mělo zlepšit

8. červenec 2012

Podnikání samo o sobě není jednoduché, najít správnou mezeru v trhu, případně konkurovat již zaběhnutým podnikatelům vyžaduje více, než jen zajímavý podnikatelský plán. V podnikání je nutné počítat i s velkou úlohou státu, který ovládá vaše zisky.

Nekončící byrokracie

Pro drobné podnikatele je papírování v mnoha případech zbytečně složité. Kvůli drobné živnosti, která slouží třeba jen jako přivýdělek strávíte ročně desítky hodin administrací. Navíc je tady i strach ze špatně vyplněných dokumentů a případné pokuty.

Reforma zákona by byla zcela určitě namístě, obzvláště pro menší podnikatele. Zjednodušení administrace si přeje více než polovina podnikatelů. Čas strávený zbytečným papírováním by zcela určitě šel využít lépe (ať už k podnikání či odpočinku).

Daně, odvody

Proč se platí státu za vydané faktury a ne za proplacené? Bohužel neplatičů je více než dost a téměř každý podnikatel se aspoň s jedním za rok setká. Problém nastává tehdy, je-li suma opravdu vysoká. Zaplatit daň z faktury musíte, až poté složitě vymáháte zpět. Aktuální stav opět není ideální a mnoho podnikatelů si na něj stěžuje. Ne jeden podnikatel kvůli tomu ukončil svoji kariéru.

Nepodpora státu

Stát se bojí švarcsystému, chce zvyšovat zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Neboli zrovnoprávnit zaměstnavatele a podnikatele. Změny budou postupné a pravidelně vás o nich budeme informovat. „Revoluční“ bude již rok 2013.

Samozřejmě pro české podnikatele to není dobrá zpráva. Někteří budou donuceni svoji živnost ukončit.

Pokud bychom měli odpovědět na základní otázku „Jsou čeští podnikatelé spokojeni se současnými podmínkami?“ odpověď by zněla jednoznačně „ne.“ Velká nejistota z rostoucí byrokracie, zvyšování záloh na sociální a zdravotní pojištění, neustálý strach z kontroly a případné chyby...

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!