Švarcsystém: Jak ho poznat?

12. srpen 2012

Švarcsystém je velkým strašákem mnoha podnikatelů. Také se obáváte, že švarcsystém využíváte? I když nikde není přesně definováno, co švarcsystém je, víme, jak ho poznat.

Našli jsme pro vás čtyři charakteristické body švarcsystému. Nelze jednoznačně určit, zda k označení švarcsystém stačí splňovat jeden nebo tři body. Každý inspektor rozhoduje individuálně.

Co je to švarcsystém?

Švarcsystém je závislou prací mimo pracovněprávní vztah. V praxi to znamená případ, kdy zaměstnavatel uzavře smlouvu s OSVČ. Vše sice vypadá jako obchodněprávní vztah, reálná situace ovšem nasvědčuje na závislou činnost. Jedním z charakteristických rysů závislé činnosti je nadřízenost. OSVČ by měla být vždy rovnoprávným obchodním partnerem.

Švarcsystém je i jedním z důvodů, proč se podnikatelům v ČR nedaří. Bohužel žádná změna k lepšímu není v plánu. Spíše můžeme očekávat přísnější kontrolu.

Využívání jména zaměstnavatele

OSVČ by měla vystupovat sama za sebe. Pokud využívá například vizitky, mail, záhlaví mailů a dalším s odkazem na zaměstnavatele, jedná se o první signál vedoucí k švarcsystému.

Fakturace

Druhým častým varováním je fakturace pravidelné sumy. Navíc pokud se jedná o částku podobnou ohodnocení zaměstnanců vykonávající pro firmu podobnou práci s pracovní smlouvou, pro inspektora to může být jasný důkaz švarcsystému.

Nezávislá pracovní doba

OSVČ by měla mít nezávislou pracovní dobu. Avšak tento bod nemá největší důležitost. I přesto k němu může být přihlédnuto. Pracovní dobu by vám rozhodně nikdo neměl diktovat.

Závislá činnost

Jako osvč máte vykonávat nezávislou činnost. I když pracujete pro někoho – zákazníka, váš vztah by měl být obchodní a tudíž byste si měli být rovni. Nadřízenost do světa osvč rozhodně nepatří.

Pokud jste zaznamenali jeden nebo dva body, ještě to nemusí nic znamenat, jak je zmíněno výše, každý inspektor posuzuje individuálně.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!