Švarcsystém je zpět a ještě propracovanější: Jak se mu ubránit

12. listopad 2013

Ministerstvo práce a sociálních věcí před rokem avizovalo zátah na nelegální pracovní vztahy, respektive na švarcsystém. Jak kontroly probíhají a co se u zaměstnanců živnostníků změnilo?

Co je švarcsystém

Za švarcsystém označujeme pracovní vztah, kdy zaměstnavatel neuzavře se zaměstnancem klasickou pracovní smlouvu, ale domluví se na fakturaci. Zaměstnanec je tedy OSVČ a zaměstnanci pravidelně fakturuje.

Proč je švarcsystém „špatný“

Jako OSVČ odvádějí „zaměstnavatelé“ často minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. To se samozřejmě státu nelíbí a to je ten hlavní důvod, proč je švarcsystém zakázaný.

Jak poznat švarcsystém

Pravidelná fakturace stejné částky a pouze jednomu subjekty nasvědčuje švarcsystému. Pokud fakturujete jen jedné osobě, navíc stejnou částku a pravidelně, není důvod, proč byste neměli být zaměstnáni.

Nový švarcsystém

Před rokem ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo zátah na švarcsystém. Vysoké pokuty mnoho zaměstnanců vyděsily a přešli ze švarcsystému na klasický a legální pracovní vztah. Ovšem nyní, po roce, je situace opět opačná.

V prvním pololetí letošního roku provedli inspektoři téměř 100 000 kontrol a každá stá končila pokutou. Celkem již bylo vybráno přes 40 milionů korun a více než 150 miliónů je v návrhu nebo v řízení.

V současné době zaměstnavatelé založili více firem. Živnostníci tak fakturují například čtyřem subjektům. Jiné jsou částky i frekvence fakturace a ministerstvo práce a sociálních věcí má velmi ztíženou situaci.

Strach z pokut je pryč, více firem a rozložení fakturace kryje švarcsystém téměř dokonale. Pokud by kontrolo zastihla i vás, v případě rozložené fakturace se nemusíte obávat.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!