Švarcsystém v roce 2013 přitvrdí: Mimořádné kontroly schváleny

19. únor 2013

Švarcsystém je problémem mnoha podnikatelů. Český stát to ví a chystá na podnikatele novou zbraň. Ujistěte se, že do švarcsystému nespadáte a tučné pokuty se vám vyhnou.

Švarcsystém je volně definován, v některých případech se můžete pohybovat na velmi tenkém ledě a zda do švarcsystému spadáte nebo určí pouze případný kontrolor, který má velký prostor pro individuální posouzení.

Co je to švarcsystém

Švarcsystém je závislou prací mimo pracovněprávní vztah. Tedy případ, kdy OSVČ pracuje (převážně) pro zaměstnavatele (klienta), který využívá živnostníka na pozici, kde by měl mít řádného zaměstnance. Švarcsystém lze dokázat u OSVČ pravidelnými fakturami na stejné částky, vystupováním OSVČ jménem firmy zaměstnavatele (klienta) a závislou činností.

Co je švarcsystém je ovšem sporné, a i když splňujete některá kritéria, nemusí se o švarcsystém jednat.

Pokuty za švarcsystém

OSVČ mohli být v minulosti v klidu. Pokuty za případný švarcsystém hradil plně zaměstnavatel. V současné době je ovšem OSVČ spolupachatelem a i na něj spadá finanční pokuta. V případě zaměstnavatele, tedy toho, kdo si služby OSVČ objednal, byla sankce zvýšena až na 10 milionů korun. OSVČ hrozí nově až 100 000 korun.

Speciální kontroly pro rok 2013

V roce 2013 by se měly kontroly zaměřující na švarcsystém nejenom zpřísnit, ale především zvýšit. Zatímco v letech minulých byly kontroly namátkové, v roce 2013 potkají mnohem více podnikatelů. To je spojeno i s novými sankčními částkami (zmíněno výše).

Samozřejmě švarcsystém lze kontrolovat, zakazovat, ale pokud budete skutečně chtít, cestu k businessu si najdete. Ovšem v mnoha případech se vydáte nelegální cestou.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!