Vybíráme notebook pro podnikatele: Pozor na licence programů

10. duben 2013

Notebook patří mezi základní vybavení každé firmy/OSVČ. Ovšem, jak správně vybrat notebook pro podnikání. Jaké vám to přinese výhody a na co si dávat pozor?

Výběr notebooku

Současný trh nabízí velké množství notebooků. Prvním kritériem by mělo být místo využití. Využíváte-li notebook pouze v kanceláři a maximálně jednou denně ho převezete (a to ještě autem), váha pro vás nebude rozhodující. Podnikatelé trávící většinu času na cestách budou preferovat především nízkou váhu a to částečně i před výkonem - ultrabook.

Pokud již máte vybráno (jak mobilní má váš notebook být), můžete se zaměřit na výkon. Zde si uvědomte, zda máte notebook jen k vedení účetnictví, k práci se základním kancelářským balíkem a k internetu, bude vám zcela určitě stačí low-end.

Naopak při práci s PhotoShopem a dalšími grafickými či jinými programy potřebujete dostatečně svižný notebook. Dnes nejde pouze o procesor a RAM (i když se stále jedná o hlavní zdroj výkonu), ale i o paměť. Staré SATA disky (mechanické součástky se pohybují – hučí) nahrazují SSD disky, ze kterých se data mnohem rychleji načítají a notebook pracuje mnohem rychleji s SSD diskem i při stejném procesoru a RAM.

Softwarové licence

Doufáme, že je samozřejmostí, že na notebooku určeném k podnikání máte všechny programy legální. Pravděpodobnost kontroly a případné pokuty je u podnikatelů mnohem vyšší než u běžných uživatelů (samozřejmě i oni by měli používat legální programy).

Problém nastává v případě, kdy používáte firemní počítač i k soukromým účelům.

Pozor ne všechny free verze zachovávají licenci i pro podnikatele. Některé free programy jsou již pro podnikatele zpoplatněné. Typickým příkladem mohou být například některé antivirové programy a další.

Společně s výběrem notebooku, ale i programů můžete narazit na výhodné ceny v zahraničí. Ovšem je nutné si spočítat, zda se vám to vyplatí. Cena produktu v zahraničí není vším.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!