Výdaje nebo paušál: Udělejte si jasno již nyní

16. listopad 2013

Konec roku se pomalu blíží a již nyní si udělejte jasno. Je pro vás lepší spočítat výdaje nebo paušál. Ukážeme vám výhody jednotlivých metod a nemusí se jednat jen o samotné výdaje.

Daňové přiznání pro všechny podnikatele

Do podání daňového přiznání času dost, ale již nyní si můžete vytvořit jasný přehled, kde uvidíte, zda je pro vás výhodnější paušál nebo skutečné výdaje. Pokud si výdajové doklady pečlivě schováváte, může na vás čekat těžké rozhodování.

Výdaje nebo paušál

Většina drobných živnostníků preferuje paušál. Důvody jsou jednoduché

  • Uplatnění vyšších nákladů
  • Úspora času
  • Jednoduchost
  • Snadná archivace a dokazatelnost
  • Minimalizace chyb
  • Úspora finanční (žádný účetní software)

Ovšem co když máte vysoké výdaje? Nevyplatí se především na začátku, kdy vést výdaje?

Evidence výdajových dokladů

Evidencí výdajových dokladů nic nestojí, a i když počítáte s paušálem, vyplatí se doklady schovávat. Například nyní je vhodný čas pro spočtení skutečných výdajů, měsíc a půl před koncem roku již budete mít jasno.

Rozdílný paušál a vysoké výdaje

Pokud začínáte podnikat v oblasti spadající do 40% či dokonce 30% paušálu, výdaje mohou být výhodnější, především u vedlejší činnosti, kdy se jedná jen o přivýdělek. Zvýhodněny jsou zde profese s 80 %, tedy řemeslné živnosti, zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství.

Pokud jsou vaše výdaje a paušál téměř shodné, rozhodnout mohou vaše skutečné výdaje a příjmy do konce roku. Zvažujete-li vysoké výdaje, paušál by se nemusel vyplatit. Na druhou stranu s výdaji jsou spojeny vyšší časové nároky, vysoká pravděpodobnost chyby i složitější administrace.

I když jste rozhodnuti pro paušál, schovávejte si výdajové dokumenty a to všech částek. Možná budete sami překvapeni, do jakých výšin se i tyto malé částky dostanou.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!