Zakládáme živnost: Typy a podmínky živností

28. únor 2014

Chcete si založit živnost, ale neorientujete se v pojmech jako volná, vázaná a koncesovaná? Nevadí, jednotlivé živnosti probereme a vysvětlíme. Založení živnosti dnes není složité a OSVČ se můžete stát během jednoho dne, dokonce za pár minut.

Na živnostenském úřadě budete vyplňovat jednotný dokument k založení živnosti. Celý dokument je ve vzoru vyplněn přímo na úřadě, ale nemělo by vás v něm nic překvapit. Při zřizování živnosti narazíte pouze na pojem volná, vázaná a koncesovaná živnost? Pojďme se na tyto pojmy podívat.

Volná živnost: Živnost pro každého

Pokud chcete začít podnikat v oboru volné živnosti, máte to nejjednodušší. Pouze si vyberete živnosti (značeny číslem) a jednotlivá čísla vepíšete do žádosti o živnost. K získání volné živnosti nepotřebujete žádné speciální vzdělání ani předchozí zkušenost, volná živnost je tak zcela pro každého.

Vázaná živnost: Požadovaná odbornost

Mírně složitější je to v případě vázané živnosti, kde je již požadovaná určitá způsobilost. Většinou se jedná o vzdělání, ideální je předložit výuční list. Pokud požadované vzdělání nemáte, musíte sehnat osobu, která ho má a bude vám ručit.

Koncesovaní: Speciální živnost

Zdánlivě nejsložitější je zřízení koncesované živnosti. Ovšem záleží, jak pro koho. Jedná se o nejpřísnější druh živnosti, jenž vyžaduje ty nejpřísnější podmínky. Nejčastěji se jedná o léta praxe, odborné certifikáty a další náležitosti. I na úřadě vám poradí, co přesně k vámi vybrané živnosti potřebujete.

Většina živnostníků začíná s živností volnou. Ta je skutečně pro každého a široká možnost výběru umožní vybrat i ze zdánlivě specializovaných odvětvích. Ovšem pokud se jedná skutečně o odbornou činnost, musíte se prokázat výučním listem, nebo jiným požadovaným dokumentem.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!