Založení s.r.o. za korunu: Již od ledna 2014

8. říjen 2013

Chcete začít podnikat nebo již podnikáte jako OSVČ a uvažujete o založení s.r.o.? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, i vy si můžete založit s.r.o. a to již za jednu korunu, od ledna 2014. Ovšem je to skutečně výhoda?

Od prvního ledna 2014 vstupuje v platnost nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích. Ten částečně nahradí obchodní zákoník. Jak jsme již zmínili, nový zákoník umožní založení společnosti s ručením omezeným od  jedné koruny. Přispěje to ke zvýšení počtu s.r.o.?

Povinný základní kapitál

V současné době se předpokládá, že společnost s ručením omezeným musí vytvořit základní kapitál ve výši 200 000 Kč a do 5 let jej splatit. Nově, respektive od roku 2014 vám postačí pouhá koruna. Splácení vysokého základního kapitálu tak již nebude problémem a otevře se zde prostor pro malé podnikatele.

V očekávání je výrazné zvýšení zájmu o založení společnosti s ručením omezeným. Založení po právní stránce se nemění. Pokud se k tomuto kroku odhodláte, počítejte s časovou i finanční investicí.

Nižší kapitál, nižší záruka věřitelům

Tato vžitá fráze není pravdivá. Ani současných 200 000 korun neslouží k ochraně věřitelů. Základní kapitál tak neplní svoji funkci a je pouze účetní položkou. Nový zákoník nabízí právní ochranu věřitelům a základní kapitál se tak mohl snížit. Navíc jsme se tím přiblížili zemím jako je například Velká Británie, kde je základní kapitál 1 libra.

Výhody a nevýhody založení s.r.o. za korunu

Hlavní nevýhodou snížení základního kapitálu na jednu korunu je ztráta důvěryhodnosti. Ve společnosti je zažité, že vysoký základní kapitál = jistota splnění závazků.

Naopak přínosem je zpřístupnění s.r.o. pro každého. Navíc i přes snížení základního kapitálu budou věřitelé právně lépe ochráněni, než v současné době.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!