Zkušební doba: Jak ji využít ve svůj prospěch

14. srpen 2013

Zkušební doba je ochranným obdobím, které chrání zaměstnavatele i zaměstnance před špatným rozhodnutím, respektive zavázáním pracovní smlouvou. K čemu vás zkušební doba opravňuje?

Kdy uzavřít zkušební dobu

Zkušební doba musí  být uzavřena vždy písemně a to nejpozději v den nástupu do zaměstnání. Pokud je zkušební doba sjednána ústně nebo následující den po nástupu do práce, je neplatná.

Délka zkušební doby

Zkušební doba smí být uzavřena maximálně na 3 po sobě jdoucí měsíce. Prodlužuje se pouze o dny, kdy vznikly překážky v práci na straně zaměstnance.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Pracovní poměr může být ve zkušební době zrušen a to kdykoliv a bez udání důvodů. Vždy ovšem písemně. Této výhody může využít zaměstnavatel i zaměstnanec. Zaměstnavatel především z důvodu nespokojenosti práce zaměstnance, s jeho vysokými nároky nebo kvůli nepředvídatelným změnám. Naopak zaměstnanec nejčastěji rozváže pracovní poměr ve zkušební lhůtě kvůli atraktivnějšímu zaměstnání. Je vcelku běžné, že zaměstnanec hledá lepší zaměstnání i ve zkušební době.

Důvody k ukončení pracovního poměru mohou být jakékoliv a je jen na zaměstnanci, případně zaměstnavateli, zda je druhé straně oznámí. Rozhodně to není povinnost.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!