Zkušební doba: Jak ji využít ve svůj prospěch
14. srpen 2013Zkušební doba je ochranným obdobím, které chrání zaměstnavatele i zaměstnance před špatným rozhodnutím, respektive zavázáním pracovní smlouvou. K čemu vás zkušební doba opravňuje?
Kdy uzavřít zkušební dobu
Zkušební doba musí být uzavřena vždy písemně a to nejpozději v den nástupu do zaměstnání. Pokud je zkušební doba sjednána ústně nebo následující den po nástupu do práce, je neplatná.
Délka zkušební doby
Zkušební doba smí být uzavřena maximálně na 3 po sobě jdoucí měsíce. Prodlužuje se pouze o dny, kdy vznikly překážky v práci na straně zaměstnance.
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Pracovní poměr může být ve zkušební době zrušen a to kdykoliv a bez udání důvodů. Vždy ovšem písemně. Této výhody může využít zaměstnavatel i zaměstnanec. Zaměstnavatel především z důvodu nespokojenosti práce zaměstnance, s jeho vysokými nároky nebo kvůli nepředvídatelným změnám. Naopak zaměstnanec nejčastěji rozváže pracovní poměr ve zkušební lhůtě kvůli atraktivnějšímu zaměstnání. Je vcelku běžné, že zaměstnanec hledá lepší zaměstnání i ve zkušební době.
Důvody k ukončení pracovního poměru mohou být jakékoliv a je jen na zaměstnanci, případně zaměstnavateli, zda je druhé straně oznámí. Rozhodně to není povinnost.
Reklama[Nahoru ↑]
Hodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!
Co u nás hledáte?
dotace na pracovní místo fakturace do zahraničí minimální mzda 2013 minimální mzda od 1.7.2013 motivační dopis k žádosti o místo splatnost faktur od 1.7.2013 splatnost faktur splatnost faktury zvýšení minimální mzdy