Změna pro brigádníky: Povinné zdravotní prohlídky omezeny

12. únor 2013

Povinné zdravotní prohlídky brigádníků od dubna 2013 zmizí ze zákona. Brigádníkům i zaměstnavatelům tím skončí jedna z velkých a poměrně nákladných překážek.

Zdravotní prohlídky pro brigádníky byly zavedeny na jaře roku 2012. Vztahují se na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Tedy pro všechny brigádníky.

Zdravotní prohlídky nedodržovány

Hlavním důvodem zrušení této podmínky je neefektivnost a především samotné nedodržování zdravotních prohlídek. U brigád na den či několik dní se jedná o velké časové, ale především finanční náklady. Z těchto důvodů byly zdravotní prohlídky přehlíženy, případně se využívalo ustanovení § 98 zákona o specifických zdravotních službách. Na základě něhož lze postupovat dle předchozí úpravy. Zdravotní prohlídky tedy nejsou nutné.

Zdravotní prohlídky jsou nově požadovány pouze pro rizikové práce.

Co jsou rizikové práce

Již pod samotným názvem si každý z nás představí určitá zaměstnání. Při posuzování rizikové práce se bere v potaz 13 faktorů. Každý faktor má stanovené limity. Vše se řídí vyhláškou číslo 432/2003 Sb. O rizikové práci musí vždy informovat zaměstnavatel předem.

13 rozhodujících faktorů určujících rizikovou práci: hluk, vibrace, chemické látky, fyzická zátěž, neionizující záření a elektromagnetická pole, pracovní poloha, zátěž chladem, zátěž teplem, psychická zátěž, zraková zátěž, biologické činitele a práce ve zvýšeném tlaku vzduchu.

Před letními brigádami, které začínají již v červnu, tedy za tři měsíce, jsme si nemohli přát lepší zprávu. Novinka potěší i začínající podnikatele. Právě pro ně je často brigádník tím nejlepším řešením, navíc když je to student. Pro podnikatele je více brigádníků výhodnějších než jedná klasická pracovní smlouva. Navíc hodinová sazba brigádníků je v mnoha případech velmi nízká kvůli vysoké konkurenci.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!