Známe 5 věcí, které zaskočí nové podnikatele: připravte se na ně

29. červen 2012

Každého podnikatele nováčka zaskočilo několik nepříjemností. Představíme vám pět nejčastějších problémů, které noví podnikatelé nečekají. Připravte se na ně a neudělejte stejnou chybu jako vaši předchůdci.

Neplatiči a faktury po splatnosti

Jen málokdo se setká pouze se solventními obchodními partnery. Samozřejmě hodně záleží na dané profesi. Vždy, když je váš obchod založen na důvěře, nezapomínejte na zálohu, případně aspoň na smlouvu. Obzvláště začínající podnikatelé tento fakt často podceňují a svým zákazníkům až příliš věří.

Z toho také plyne fakt, že dokud nemáte peníze na účtu, případně v kase, nepočítejte s nimi. Mnoho podnikatelů bere vyfakturovanou sumu jako reálně obdrženou. Pozor by si měli dát především podnikatelé obchodující přes internet (například webdesigner). V tomto businessu se bohužel s pozdě proplacenými fakturami, případně neplatiči čas od času setkáte.

Cash-flow

Ve svém finančním plánu nezapomínejte na cash flow. Udržujte si dostatek finančních prostředků na očekávané i neočekávané platby, pohonné hmoty atd. Disponovat dostatečnou finanční rezervou je nezbytné. Navíc na cash flow nahlížejí i banky při žádosti o půjčku. V mnoha podnikatelských plánech cash flow není, neudělejte stejnou chybu.

Pracovní plán

Mnoho začínajících podnikatelů chce hned na začátek zaujmout. Dělá mnohem více než je potřeba. Zaměřte se pouze na to, z čeho vám plynou peníze. Neztrácejte příliš času nejasnými projekty. Dokud nemáte zaplacenou zálohu, projekt ignorujte.

Z toho plyne i doba, kterou budete pracovat. V začátku se jen těžko dostanete pod 10 hodin denně. Oželet budete muset i dovolenou. V průměru si čeští podnikatelé dopřávají jen 2,4 týdnu ročně. Navíc pracovat bude s největší pravděpodobností nutné i o víkendech. Více informací o časových možnostech podnikatelů najdete zde.

Vlastní provozovna

Nejlepším řešením je provozovnu vlastnit nebo ji zřídit přímo ve svém domě. V opačném případě se připravte na pronájem, který v mnoha případech roste do nekonečných výšin, obzvlášť, začne-li se vám dařit.

Byrokracie

Každý o nutnosti administrativy ví, ale jen málo kdo si ji přiznává. Ročně strávíte papírováním minimálně desítky, spíše ale stovky hodin. Před začátkem podnikání vám také doporučujeme obejít všechny úřady a zjistit, co vše vaše podnikání obnáší. V opačném případě se vystavujete hrozbě pokuty.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!