Deset nejčastějších chyb a omylů u povinného ručení

15. leden 2014

Jako majitelé motorového vozidla máte zákonem stanovenou povinnost si sjednat povinné ručení. To vás chrání pro případ, že způsobíte dopravní nehodu. Bez povinného ručení by se vám takováto nehoda nejen prodražila, ale také bez něj riskujete sankce a pokuty. Náklady na něj nejsou tak velké, sjednat si lze i velmi levné povinné ručení.

Při zřizování povinného ručení se často dělají omyly a chyby, kterých pak majitelé vozidel litují. Pojďme si tedy shrnout deset z nich, které jsou nejvíce zásadní.

Omyly a chyby

1. Neplatíte povinné ručení za nepoužívané vozidlo

I když dlouhodobě a autem nejezdíte, musíte mít zaplacené povinné ručení. Abyste jej neplatili, musíte odevzdat tabulku s SPZ a také osvědčení o registraci vozidla. V opačném případě se vystavujete riziku pokuty.

2. Víra v ochrannou lhůtu

Pokud se domníváte, že když vám skončí povinné ručení, budou k vám policisté shovívají. Je ale faktem, že povinné ručení musí plynule navazovat, neexistuje tu žádná ochranná lhůta, po kterou byste mohli jezdit bez povinného ručení. Na to je třeba pamatovat už před skončením platnosti aktuálně sjednaného ručení a zajistit si sjednání nového.

3. Smlouvu o prodeji lze uzavřít ústně

To je sice možné, nicméně z hlediska povinnosti mít sjednané povinné ručení je vhodnější, pokud smlouvu o prodeji, případně naopak nákupu provedete v písemné formě. To ostatně platí i u jiných smluv, které v životě uzavíráte.

4. Ručení sjednáváte až poté, co máte doklady

Pokud si koupíte nové auto, nečekejte na to, až vám jeho předchozí majitel vydá originály všech dokladů. Abyste jej mohli začít využívat, musíte jít zaplatit povinné ručení ihned. Postačí vám kopie dokladů. Jinak vám hrozí, že budete platit postihy za neplacení povinného ručení.

5. Ručení zaniká momentem předání do bazaru

Tento omyl je poměrně častý. Je ale nutné si uvědomit, že dokud autobazar vozidlo neprodá, jste vlastně stále jeho vlastníkem. A tudíž máte povinnost na něj mít sjednané povinné ručení.

6. Není potřeba hlásit změnu vlastnictví vozidla

Tento omyl není příliš častý, ale přeci jen se objevuje. Mějte na paměti, že v registru vozidel je bezpodmínečně nutné nahlásit každou změnu údajů, které se týkají vašeho vozidla.

7. Není potřeba hlásit likvidaci vozidla

Platí zde to samé jako v případě hlášení změny vozidla.

8. Platím do garančního fondu, tak nemusím platit pojištění

Ve chvíli, kdy neplatíte povinné ručení, budete platit sankce do takzvaného garančního fondu. Tato platba však rozhodně nenahrazuje povinnost platit si povinné ručení. O platbu se stará ČKP - Česká kancelář pojistitelů.

9. Když mám více aut, stačí platba ručení za jedno

Za každé motorové vozidlo je potřeba platit povinné ručení. Máte-li dvě auta, budete platit dvě povinná ručení.

10. Platím jen za auto

Velký omyl, povinné ručení musíte platit za každé motorové vozidlo, tedy třeba i za skútr nebo čtyřkolku.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!