Povinné ručení a havarijní pojištění: vyplatí se levnější pojistka?

4. červenec 2012

Povinné ručení musejí mít ze zákona zaplacené všechny automobily, které se pohybují na veřejných komunikacích. Z povinného ručení se platí škoda poškozenému. Opakem je havarijní pojištění, jež chrání samotné viníky nehod. Poradíme vám, co by vás mělo zajímat u povinného ručení, a pro koho je vhodné havarijní pojištění.

Povinné ručení

Jak již bylo zmíněné, z povinného ručení se hradí škoda, kterou způsobíte někomu jinému. Pokud například způsobíte dopravní nehodu, z vašeho povinného ručení bude uhrazena oprava auta, které jste poškodili. Ovšem váš rozbitý vůz si budete muset opravit za vlastní náklady.

U povinného ručení je velmi důležitá výše plnění, respektive do kolika milionů je škoda hrazena.

Z výše uvedených důvodů se vyplatí orientovat podle podmínek smlouvy a teprve poté podle ceny. Mnoho zákazníků si myslí, že když z povinného ručení nechrání svůj majetek, je rozhodující pouze cena. Ovšem to je velký omyl.

Havarijní pojištění

Z havarijního pojištění je hrazena škoda na vašem vlastním automobilu, která vznikla vaší vinou, případně živelnou katastrofou. Pojistit se můžete i na odcizení. Havarijní pojistka se podle odborníků vyplatí na auta do stáří 5 až 6 let. V případě luxusních aut může být vůz starší (7 až 8 let). V případě aut starších 10 let je havarijní pojistka zbytečným luxusem.

Havarijní pojistka má mnoho variant. Pojistit se může na havárii, živelnou katastrofu, odcizení automobilu, srážku se zvěří, pojistit lze také čelní sklo a další. Variací je opravdu hodně, zvolit můžete všechny nebo jen jednu. U starších aut je vhodné volit pouze nejpravděpodobnější variantu.

Pozor si dávejte na detaily smlouvy, některé pojišťovny chránili například proti srážkou se zvěří, ale v dodatku znělo, že zvěř narazí do automobilu a nikoliv opačně. V celkovém důsledku se tato formulace překládala jako náraz zvířete do automobilu v klidu.

Výše havarijní pojistky se odvíjí od stáří vozu, ovšem nečekejte výrazní zlevnění se stárnutím vašeho vozu. Nový náhradní díl na dva automobily stejné značky i modelové řady lišící se od sebe dva roky je cenově stejně drahý pro obě auta. Dalším aspektem je počet řidičů auta a výše spoluúčasti (standardně od 5 procent, minimálně však 5 000 korun).

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!