Druhý pilíř důchodového systému: Nabídne jistotu?

26. leden 2013

Důchodová reforma výrazně zasáhla do důchodového systému. Spořit na důchod s pomocí státu již není tak výhodné jak v minulosti. Ovšem nabídne důchodový systém dostatečnou jistotu aspoň na dnešní poměry, kdy se úroky blíží nule?

Nepodepisujte celoživotní břemeno

První a velmi ostrou výhradou druhého pilíře je nemožnost jeho opuštění. Kdo jednou podepíše, musí po celou dobu odvádět požadovaná procenta z hrubé mzdy plus procenta ze sociálního pojištění. Druhý pilíř sice umožňuje vyvedení tří procent ze sociálního pojištění, zároveň ale požaduje přidat 2 procenta vlastní. Po celý život se tedy o tyto dvě procenta připravíte a to kvůli vidině lepšího důchodu.

Ten, kdo jednou vstoupí do druhého pilíře, již nevystoupí, to je hlavní důvod, proč druhý pilíř nebrat. Je to stejné, jako kdybyste na 40 let uložili peníze do banky a neměli k nim přístup.

Změny povoleny

Do budoucna jsou vyhrazeny jakékoliv změny, které se vás dotknou, i když do druhého pilíře vstoupíte dříve. Nevíte tedy, do čeho jdete, jaké se uskuteční změny atd. Vše je tedy „bez záruky.“

Minimální jistoty

I kvůli povoleným změnám a minimálním ochranným opatřením nemáte téměř žádné záruky. Peníze, které si budete spořit, můžete v důchodu opravdu dostat, ale třeba bez zhodnocení. Vlastně budou znehodnoceny o inflaci.

Je to jako dávat peníze na desítky let bance, navíc takové, která si sama může účtovat poplatek za vedení, sama určí, kam peníze investuje, vám téměř nic negarantuje a peníze nemůžete vybrat dříve, než v důchodovém věku.

Zájem o druhý pilíř

Pouze 6 procent Čechů má zájem o druhý pilíř. Více než 50 procent ho ostře odmítá a zbytek neví. Dejte si pozor, až vám tento „výhodný produkt“ budou chtít vnutit finanční poradci. Příliš výhod na něm nenaleznete a za nás vám ho rozhodně nedoporučujeme. I přesto, začněte myslet na důchod včas.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!