Jak a kolik pravidelně spořit: život bez dluhů a půjček

13. červenec 2012

Dostatečné úspory na půl roku života vlastní pouze 20 procent Čechů. V případě ztráty práce, či jiných problémů se většina lidí dostává do tíživé finanční situace. Naučte se pravidelně spořit a udržujte si dostatečné rezervy.

Na celou problematiku se podívejte z druhé strany. Pokud se dostanete do větších finančních problémů, musíte si vzít půjčky. Když máte půjčku, tak jste povinni měsíčně ušetřit na splátku, navíc ještě přeplácíte půjčený obnos – úrok. V mnoha případech se lidé naučí hospodařit s penězi až při půjčce, ovšem není to zbytečné? Nešlo by to i bez toho a za nezaplacené úroky si dopřát něco hezkého.

Kolik peněz spořit měsíčně

Samozřejmě částka, jenž je vhodná spořit se odvíjí od průměrného platu. Obecně ovšem můžeme říci, že ideální je spořit 20 procent ze svého měsíčního přijmu. Pokud se vám to zdá příliš, začněte s 10 procenty, ovšem to je minimum. Šetřit není jednoduché, ale v rozpočtu každého z nás je dostatek místa na škrty, případně alternativy. Změřte se i na relativně malé sumy, které se opakují. Možná zjistíte, že ročně jde ušetřit i několik stovek, či tisíc korun na drobných sumách.

Jak začít spořit

Nejlehčí způsob je vzít papír a tužku. Papír čarou rozpulte a na jednu stranu napište příjmy a na druhou výdaje. Vše budete mít přehledně zpracované a můžete začít přemýšlet nad tím, kde ušetřit. Největší problém samozřejmě nastává v případě, kdy výdaje překonají příjmy.

Vašim cílem je vytvořit dostatečné finanční rezervy na půl roku střídmějšího života. Po naspoření požadované sumy nepřestávejte, ušetřenou částku dále navyšujte (třeba i po menších obnosech než dříve). Zbylé peníze samozřejmě investujte dle libosti – dovolená, elektronika...

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!